Poštovana,
    Moji kumovi su posle tri zdrava deteta (ženskog pola), dobili sina. Dete se usporeno razvija, i sada nakon treće godine starosti, na nivou je razvoja jednogodišnjeg deteta. Teško hoda, zna nekoliko reči.  S obzorom da žive u Švajcarskoj, obraćali su se tamošnjim odgovarajućim medicinskim institutima, na čiju je preporuku urađen kariogram i u Londonu. Do rezultata Londonske laboratorije, tvrdili su da je dete lenjo, i da će vremenom sve doći na svoje mesto. Laboratorijskim putem, utvrđena je duplikatura ( dupli hromozom) na 22 hromozomu, a od strane švajcarske ponuđeno im je besplatno dalje ispitivanje kao jedinstvenom slučaju?! Znam da su podaci koje sam Vam dostavio oskudni, ali molim Vas da mi odgovorite, da li je moguće predvideti prognozu za dalji razvoj deteta?
    Unapred zahvalan kum deteta.

    Odgovoreno: 12. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Podaci koje ste naveli su veoma oskudni. Ono što mogu da Vam kažem bez preciznih nalaza je da je teško predvideti dalji razvoj jednog ovakvog deteta jer identične hromozomske aberacije kod dve različite osobe mogu da daju kliničku sliku različite težine. Preporučila bih dalje ispitivanje. Poželjno bi bilo, između ostalog, da se urade kariogrami i ostalim članovima iste porodice. Ako je neko od njih nosilac identične hromozomske aberacije koju ima i navedeno dete i pri tome je zdrav, verovatno zaostajanje u razvoju nije posledica prisustva aberacije već uzrok treba dalje tražiti.
      Pozdrav.