Poštovana,
    potičem iz porodice u kojoj je četvoro dece. Dvoje dece (najstarije i najmladje) su zdrava, (ja sam najmlađe dete), drugo dvoje dece (rođena 1975 god. i 1981 god.) su bolesna od cerebralne paralize. Rođeni su teškim porođajem, porođaj je bio karlični. Po rođenju, deca su dobila žuticu i u oba slučaja oko trećeg-četvrtog meseca starosti, uz visoke temperature dijagnoza je uspostavljena. Mama je imala brata i sestru koji su bili bolesni od mišićne distofije. Oni su se razboleli tek u 14-toj godini zivota, rođeni su zdravi bez ikakvih smetnji. A kasnije se bolest javila. Molim vas da mi odgovorite, da li postoji opasnost, da moje dete nasledi neku od ovih bolesti i postoji li rizik?
    Hvala.

    Odgovoreno: 10. 07. 2009.
    • Poštovana,
      pod mišićnim distrofijama se podrazumeva grupa naslednih oboljenja mišića degenerativne prirode. Veoma je važno koja je tačno distrofija bila u pitanju kod brata i sestre vaše majke. Cerebralna paraliza može biti uzrokovana mnogim faktorima. Takođe je veoma važan uzrok cerebralne paralize kod vaše rođene braće ili sestara. Molim vas da mi pružite navedene podatke kako bih mogla da vam odgovorim na pitanje.