Imam dečka iz drugog grada, i jako smo se zavoleli. Međutim, pre dva dana saznali smo da smo u daljem srodstvu. Naime, očevi naših čukundeda su rođena braća, dakle, zakonski 12. stepen pobočne linije, a crkveno 6. koleno. Na stranu što je porodica protiv nas, razgovarali smo i sa sveštenikom, koji je rekao da je to vrlo daleko srodstvo, ali ono što nas zanima je, kako bi to uticalo na naše potomstvo? I da li se to nekako može utvrditi.
    Hvala

    Odgovoreno: 16. 06. 2009.
    • Poštovani,
      recesivni aleli su oblici gena čiji se efekat na fenotip vidi samo kada se nađu u dve doze (homozigotno stanje) . Kada se recesivan alel nađe pored dominantnog alela njegov efekat se ne vidi jer ga maskira ovaj dominantan alel (tzv. Heterozigotno stanje) . Mnoge nasledne bolesti su izazvane recesivnim alelima. Kod potomstva iz srodničkih brakova postoji mogućnost da se recesivni aleli (koji potiču od istog pretka), a koji su se generacijama provlačili bez ikakvog uticaja na zdravlje nosilaca (jer su nosioci heterozigoti) nađu u homozigotnom stanju i da dovedu do bolesti. Svaka osoba nosi veliki broj i dominantnih i recesivnih alela za različite gene. Ishod vaše kombinacije je teško predvidiv. Obratite pažnju da li u vašoj i njegovoj porodici postoji neka pravilnost u oboljevanju članova i da li postoje članovi u jednoj ili drugoj porodici za koje se zna da imaju neku naslednu bolest ili deformitet.