Poštovani dr.
    Interesuje me kako se nasleđuje sklonost ka blizanačkoj trudnoći. Konkretno u mom slučaju, moja prababa po majci je 2 puta rađala blizance, baba po majci takođe 2 puta. Zatim moj stric ima bliznakinje i njegova ćerka ima blizance. Sa muževljeve strane, on ima rođene sestre koje su bliznakinje i njegova tetka, sa očeve strane, ima bliznakinje. Mi imamo jedno dijete, pa me interesuje kolike su šanse da idući put imamo blizance i da li to uopšte mora da znači?
    Hvala

    Odgovoreno: 10. 06. 2009.
    • Poštovani,
      vaše rodoslovno stablo je veoma interesantno, ali geni koji leže u osnovi ove pojave nisu još uvek determinisani. Takođe, mehanizam nastanka jednojajčanih i dvojajčanih blizanaca je potpuno različit.