Poštovani,
    Od mog momka rođeni ujak (rođeni brat njegove majke) ima dete sa daunovim sindromom. Kod mene u porodici nema takvih slučajeva. Kolika je verovatnoća da naše dete bude takvo? Da li postoji način da se genetskim istraživanjem (pre trudnoće) utvrdi da li spoj naših gena može da dovede to toga? Da li se takvi testovi mogu raditi u trudnoći i šta ukoliko se utvrdi da će dete biti sa daunovim sindromom? Uskoro planiramo bebu i sve mi je važno ali život takvog deteta je strašan iza njega i za roditelje. Mislim da, kad se trudnoća već desi i ako se tako nešto pokaže, nije ljudski ubiti plod zbog toga što unapred znaš. Strašno mi je svakako i volela bih normalnu bebu.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 09. 06. 2009.
    • Poštovani,
      za sada najpouzdaniji način da utvrdite da li je plod nosilac hromozomskih aberacija je prenatalna dijagnostika (horiocenteza, amniocenteza i kordocenteza). Jedina mogućnost da se vidi da li će budući plod biti nosilac ili ne hromozomskih aberacija je preimplantaciona dijagnostika. Metoda se izvodi samo u sklopu vantelesne oplodnje kada se na stadijumu embrionalnog razvoja od nekoliko ćelija uzme jedna ćelija i ona povrgne testiranju. U Srbiji (koliko sam informisana) se ta vrsta testiranja ne izvodi.