Poštovani,
    imam 40 godina, i imam jedan neobičan problem s kojim živim veći dio svog života. Jedna strana tijela (desna) mi je manja od druge (lijeve); noga, ruka, šaka, stopalo, uho, lice, prsti, grudni koš i sve ostalo. Po mojoj procjeni razlika u veličini organa desne i lijeve strane moga tijela je oko 5%. To sam prvi put primjetio u svojoj 10-toj godini života. Nemam nekih većih problema zbog toga, najizraženije je ipak u nozi koja je, samim tim što je manja, ujedno i kraća za nekih 15mm, te sasvim malo (skoro neprimjetno) šepam. Što se tiče ostalih organa problem je uglavnom estetski, (mada se postojeća asimetrija teško i primjećuje). Nekoliko puta u svom životu sam taj svoj problem (poremećaj) usputno (boraveći kod doktora iz drugih razloga) pomenuo doktorima, ali oni su uvijek preko toga prelazili kao da je to neka uobičajna svakodnevna pojava i nimalo se za taj moj problem nisu interesovali niti su se na njemu zadržavali. Ja poznajem dosta ljudi koji imaju kraću nogu (butnu kost), neke ljude koji imaju kraću ruku ili neki drugi organ, ali da im je čitava jedna strana tijela manja ili veća od druge, takve ne poznajem. Molio bih vas ako bi mi vi mogli nešto reći o toj pojavi. Koja je tačna dijagnoza? Šta bi mogao biti uzrok, i koliko je to česta pojava? I što mi je najbitnije da li ima veze sa genetikom i može li se očekivati nešto slično kod mojih potomaka?
    Unaprijed zahvalan

    Odgovoreno: 09. 06. 2009.
    • Poštovani,
      asimetrija leve i desne strane tela je normalna pojava. Kod nekih ljudi je to više ili manje izraženo pa se i ne primećuje. Na simetriju utiču mnogi faktori kao što su tok porođaja, povrede, preležane bolesti, prinudni položaj u periodu rasta i razvoja, životne navike, vrsta fizičke aktivnosti.