Poštovana,
    Suprug i ja smo u fazi lečenja steriliteta. Suprugu su u najnovijim genetskim rezutatima pronađene delecije regiona azfb i azfc, a region azfa je prisutan. Pri tome rađen je kariotip a rezultat je 46, xy pri čemu je y hromozom malih dimenzija. Veoma smo zabrinuti, da li ćemo ikada uspeti da postanemo roditelji. Molim vas da mi protumačite ukratko.
    Hvala.

    Odgovoreno: 07. 06. 2009.
    • Poštovani,
      niste naveli nalaz spermograma. Ako je u ejakulatu ustanovljeno prisustvo spermatozoida, možete pokušati veštačkom oplodnjom da ostanete u drugom stanju. Ako u ejakulatu nije dokazano postojanje spermatozoida, može se putem biopsije testisa ustanoviti eventualno postojanje spermatozoida u tkivu testisa. Ako se u tkivu testisa nađu spermatozoidi sposobni za oplodnju, oni se mogu kriokonzervirati i po potrebi koristiti za oplodnju jajne ćelije putem icsi metode (jednog od načina veštačke oplodnje) . Ako se u tkivu testisa ne nađu spermatozoidi, ako budete želeli, možete pokušati veštačku oplodnju spermom drugog davaoca. U svakom slučaju, trebalo bi da se konsultujete sa stručnjacima koji se bave veštačkom oplodnjom.