Poštovani,
    imam kalmanov sindrom (ja sam prva u porodici sa obe strane) i naravno, anosmiu (osecam samo miris mentola, acetona i jaku koncentraciju alkohola u parfemima i dezodoransima). Zanima me, kolike su šanse da moja deca naslede kalmanov sindrom i može li se to ikako sa sigurnošću utvrditi (izradom genske mape ili nešto slično) ?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 07. 06. 2009.
    • Poštovani,
      postoji šansa da i vaši potomci naslede kalmanov sindrom. Nisam upućena da li neka od laboratorija u Srbiji ili u okolnim zemljama radi prenatalnu dijagnostiku ovog sindroma. Kada budete ostali u drugom stanju možete se obratiti genetskom savetovalištu u Institutu za majku i dete na Novom Beogradu. Oni imaju izvrstan tim stručnjaka i izuzetno dobro su informisani. Pozdrav

Komentari na pitanje: #30420

    • Ja takođe imam kalmanov sindrom i sterilan sam. Pročitah negde da je sterilitet uspevao da se izleči u pojedinim slučajevima ali da su svi muški potomci nasleđivali isti sindrom. Želim vam puno sreće. Branislav