Poštovani,
    Da li se diabetes mellitus tip 1 nasleđuje, i da li postoji verovatnoća da i moja deca obole, ukoliko moj suprug, njegov otac i deda takođe boluju od DM
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 31. 05. 2009.
    • Poštovani,
      postavlja se pitanje, da li vaš suprug, vaš svekar i njegov otac svi boluju od tip 1 diabetes mellitusa ili boluju od tipa 2 a na terapiji su insulinom? Udeo naslednih faktora u nastanku tipa 1 nije još uvek dovoljno rasvetljen. Za tip 2 je karakteristično poligensko nasleđivanje što znači da su za nastanak bolesti bitni i nasledni, ali i faktori kakvi su životne navike, način ishrane, fizička aktivnost. . .