Poštovana,
    Moj muž boluje od von wilebrandove bolesti, u užasno malom procentu ali interesuje me kako se nasleđuje.
    Hvala unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      potoje tri tipa von willebrand-ove bolesti. Tip 1 je najblaži oblik, a tip 3 je najteži oblik. Nasleđivanje tipa 1 i nekih oblika tipa 2 je autozomno-dominantno, a tipa 3 i najvećeg broja oblika tipa 2 je autozomno-recesivno. Kod autozomno-dominantnog nasleđivanja, jedna doza izmenjenog gena u genotipu je dovoljna da izazove bolest. Ako je nosilac homozigot (nosi dva izmenjena gena), on predaje svim svojim potomcima izmenjeni gen. Ako je osoba heterozigot (nosi jedan normalni i jedan izmenjeni gen), u svakoj trudnoći postoji šansa da potomak dobije izmenjeni gen. Kod autozomno recesivnog nasleđivanja, obolele osobe su nosioci dva izmenjena gena. Oni predaju svim svojim potomcima izmenjeni gen. Ako su potomci heterozigoti (jedan nose normalan i jedan izmenjeni gen), jer su od drugog roditelja dobili normalan gen, kod njih se neće razviti bolest, ali će moći izmenjeni gen da prenesu svojim potomcima. Ako su potomci homozigoti (nose dva izmenjena gena), jer su jedan dobili od obolelog roditelja, a drugi od zdravog roditelja koji je bio nosilac, kod njih će se razviti bolest.