Poštovana,
    Posle 5 neuspelih trudnoća koje su se završavale u prvim nedeljama, urađen mi je kariotip koji kaže da ima 46 hromozoma xx ali da postoje pukotine na kratkoj ruci drugog hromozoma i dugoj ruci petog hromozoma. Od tada nemam mira ali ne nalazim pravi odgovor, šta to znači i da li će imati posledice na moje sinove koji su rođeni posle toga (13 i 14 godina). Sa nestrpljenjem očekujem vaš odgovor.
    Poštovanje

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovani,
      niste mi dali dovoljno precizan nalaz svog kariograma. U svakom slučaju, trebalo bi uraditi kariogram obojici vaših sinova. Ako imaju normalne kariograme, nemate razloga za brigu. Ako su nosioci strukturnih aberacija koje imate i vi, i pri tome su fenotipski normalni, problem se može javiti onda kada budu želeli da ostave potomstvo ( spontani pobačaji njihovih partnerki, potomstvo sa različitim manje ili više izraženim anomalijama ili na izgled normalni potomci koji su nosioci hromozomskih aberacija.)  Da bi se rađanje takvog potomstva izbeglo preporučuje prenatalna dijagnostika ( horiocenteza, amniocenteza, kordocenteza) kod njihovih bremenitih partnerki. Fenotip= bilo koja karakteristika organizma koja se može primetiti ili izmeriti