Poštovana,
    Molim vas objasniti mi za bolest trisonomija 18 ( edward sindrom) kako nastaje bolest, da li ima mogućnosti da se ponovi i kako da se pripremamo za vtora bremenost
    Hvala Macedonia

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovani,
      edvardsov sindrom spada u bolesti čiji je uzrok poremećaj u broju hromozoma. Umesto dva hromozoma 18 jedinka ima 3 hromozoma 18. Nastaje zbog greške u razvajanju hromozoma koja se javi u toku formiranja polnih ćelija ili prvim deobama ćelija posle oplođenja. Ovaj sindrom karakterišu teška mentalna retardacija i multiple anomalije različitih organa. Deca najčešće umiru veoma brzo posle rođenja. Nije vam potrebna posebna priprema za narednu trudnoću. Savetujem vam da, kada naredni put ostanete u drugom stanju, uradite prenatalnu dijagnostiku ( horiocenteza, amniocenteza ili kordocenteza).