Poštovani,
    Molim Vas odgovorite koliko bi trebalo da se brinem. Naime, sestra moje bake ima rak dojke. Dojku su joj odstranili i sada ide na zračenje. Ona ima 72g. Ustanovili su da joj je rak dojke već unazad 5 g takodjer jedna od njenih kćerki imala je već 2 puta operaciju na dojci ali je kvržica bila benigna. Ja imam 28g., imam 1 dijete. Moja mama nema nikakvih problema.
    Hvala

    Odgovoreno: 12. 05. 2009.
    • Poštovana,
      kancer dojke je najčešći uzrok smrtnosti od maligniteta kod žena. Najveći procenat žena oboljeva od kancera dojke zbog delovanja različitih faktora (životne navike, ishrana, pušenje...). Postoje dva, do danas poznata, gena čije mutacije kod njihovih nosioca imaju za posledicu predispoziciju (povećan rizik) za oboljevanje od kancera dojke. Nosioci mutiranog gena brca1 imaju predispoziciju za razvoj kancera dojke i kancera jajnika, a nosioci mutiranog gena brca2 imaju predispoziciju za razvoj kancera dojke. Moram da naglasim da mali procenat obolelih zena čine one koje su nosioci mutacija u genima brca1 i brca2 (po nekim studijama 1-2% obolelih). Na osnovu podataka koje ste naveli ne mogu da tvrdim da li ste nosilac mutacija u ovim genima ili ne. To se utvrđuje ciljanim ispitivanjem brca1 i brca2 gena na prisustvo mutacija. Svim ženama, pa i vama, savetujem redovne samopreglede, periodičan ultrazvuk dojki i mamografiju kao mere rane detekcije svih promena u dojkama jer ženski pol vuče sa sobom povećan rizik od oboljevanja od ove opake bolesti.
      Pozdrav.