Poštovani,
    Da li se poremećaji koji se autozomno-dominantno nasleđuju, brahidaktilija i sindaktilija, neminovno moraju preneti na potomstvo? Ja u porodici jedina imam navedene deformitete, znači nisam nasledila poremećaj od roditelja, kolika je verovatnoća da ih moje dete neće imati?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 29. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Autozomno-dominantne bolesti ili osobine se ne moraju neminovno preneti na potomstvo. Da li će se preneti ili ne zavisi od genetske konstitucije oba roditelja za navedene gene. Na osnovu podataka koje ste naveli, mogu da pretpostavim da je najverovatnije Vaša genetska konstitucija takva da će te moći da imate i zdravo potomstvo. Nezahvalno je davati pretpostavke. Najbolje bi bilo obratiti se, kada do trudnoće dodje, nekoj od institucija koje se bave prenatalnom dijagnostikom naslednih poremećaja. Institut za majku i dete na novom beogradu ima izvrsno genetsko savetovalište ali i mogućnost prenatalne dijagnostike različitih malformacija i naslednih bolesti.
      Pozdrav.