Poštovani,
    Muž je polomio kost između malog i domalog prsta pri zglobu šake. Skinuta je longeta, šaka je otečena, propisan je gel lition i određene vežbe za razgibavanje, koje treba da radi samostalno. Lekarska komisija je procenila da on uopšte ne sme još da radi vežbe, jer po snimku kost je tek počela da zarasta, a i otok je primetno vidan. Predlažu banjski tretman i nikakvo vežbanje. Banjski lekar je potvrdio mišljenje komisije. To su oprečna mišljenja. Koliko se mi razumemo u medicinu, zaključujemo da neko ne zna svoj posao. Izgleda da je na njemu da sam proceni da li se sa vežbama počinje u toku zarastanja, ili nakon potpunog zarastanja... Molimo Vas za mišljenje.
    Unapred zahvalni.

    Odgovoreno: 17. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Važno je znati kada je bio prelom, koliko je vremena nosio longetu, da li je bilo dislokacije, da li je prelom multifragmentaran, koliko godina ima, da li boluje od neke druge bolesti... Procenu o tome kakav je tretman potreban donosi lekar koji je pregledao ruku, ispitao pokretljivost, video snimak (ortoped ili fizijatar). Svakako da su vežbe jako važne, i one se mogu dozirati kao i lekovi. Počinje se sa laganim razgibavanjem u cilju očuvanja pokretljivosti, a zatim se tempo pojačava. Sumnjam da on može u toku samostalnih vežbi da izazove bilo kakvu ponovnu povredu. Uostalom sam će proceniti koliko može da kreće ruku (do granice bola). Strogo mirovanje nije dobro jer dovodi do slabosti i hipotrofije mišića, do pojave kontrakture i drugih komplikacija. Ipak je najbolje da odluku donese lekar koji je video i pregledao pacijenta.
      Pozdrav.