Poštovani,
    Pre nekoliko godina moja majka je osetila da joj je u nozi kvrcnula neka žila. Misleći da je samo nezgodno stala nije se odmah javila lekaru. Kasnije kako bol i otok nisu prolazili, prvo joj je rečeno da se radi o okoštavanju, pa joj je kasnije lečen trn petne kosti (nosila je spec. uložak). Stanje se poboljšalo ali se nakon određenog vremena ponovilo na skočnom zglobu. Sada uložak nije pomogao a lekar je rekao da su upitanju reumatske promene, da je to normalno za njene godine i da konkretan lek ne postoji! Antireumatski lekovi (po preporuci doktora) i masti su joj pružali samo trenutno olakšanje. Vremenom, stanje se opet vratilo u normalu. I svake godine se ponavlja isto! Terapije se menjaju ali nijedna ne daje efekat. Do sada je pila diklofen, naproksen, ciprofloksacin, zodol, bromazepam...  Mazala masti diklofenak, no dol, tigrovu mast, konjsku mast, hepalpan, hepatrombin... Primala inekcije (ne znam koje ali primila je 10 inekcija i nisu uopste delovale). Nju ne bole kosti. Boli je samo noga i to ta žila od prepone do skočnog zgloba. Bila je kod ortopeda, interniste itd. To ne može da bude "normalno za njene godine" jer ima 53 a sada je u takvom stanju da jedva ustaje. Kreće se samo po kući i to pomoću štapa. Trenutno je boli koleno, kako kaže više hrskavica nego kost. Molim Vas za mišljenje jer zaista ne znamo šta da radimo.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 21. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Potrebna je dodatna dijagnostika (magnetna rezonanca ili CT kičme, dopler krvnih sudova te noge ili RTG snimak zgloba u kome trenutno ima bolove. Poželjno je uraditi i EMNG. Tek nakon tačno postavljene dijagnoze može se odrediti pravi terapijski program. Ako su u pitanju reumatske promene degenerativnog karaktera, od pomoći bi bila rehabilitacija u banjskim uslovima.
      Pozdrav.