Nalaz mr: 1) fokalna, dorzolateralna protruzija diska l5-s1 u levo, u kontaktu sa odstupom levog s1 korena; 2) anularno bubrenje degenerativno izmenjenog diska l4-5 intezivzn, veoma jak bol u levoj nozi koji zapocinje u predelu levog kuka pa se pruza prednjom (vise levo) stranom butine i posebno neprijatan duz cevanice leve noge. Bol je konstantan, posebno izrazen prilikom stajanja, a nepodnosljiv pri lezanju, narocito u ledjnom polozaju sa ispruzenim nogama. Smanjuje se, do prestanka (postepeno) prilikom sedenja. Imam utisak da na analgetike (zodol. Tenaprost) ne reaguje. Simptomatika sa istovrsnim bolom (neuporedivo slabijim, ne u predelu cevanice) i utrnenjem leve noge traje vec vise godina. Simtomi su se pojavljivali prilikom duzeg stajanja (10 min) ili pri sporom hodu (nikada pri brzom) , ali su prestajali posle sedanja (1-2 min) i vise se nisu pojavljivali bez obzira na vrstu, kvalitet i trajanje aktivnosti. Imam 55god. Visina 185, tezina 95, ravni tabani. Sta ciniti (osim konsultacije neurohirurga!) ? Zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 09. 04. 2009.
    • Uporna i dugotrajna fizikalna terapija, posebno vežbe za jačanje mišića koji \"drže\" kičmeni stub. Vežbe treba da radite i nakon tretmana, svakodnevno u kućnim uslovima. Fizikalni tretman treba započeti kada prođe akutna faza (intenzivni bolovi). Ako vam ovi lekovi ne odgovaraju, možete ih promeniti, ali uz konsultaciju sa lekarom koji vas je pregledao (neurolog, fizijatar).