Imam 32 godine. Od ranije, još kao dete imala sam problema sa kičmom. Postavljena dijagnoza mi je bila skolioza, kifoza i torzija. Sada, tačnije od pre mesec dana imam bol na sredini kičme. Snimala sam i nalaz glasi: ukupan RTG nalaz govori u prilog pojačane slabinske lordoze. Diskretno je uži IV prostor L3L4 I L5 S1 pozadi. Nešto uži i deformisani TH9 TH10 TH 11 sa diskretnim osteohondroznim promenama na apofizama korpusa pršljenova.
    Molim Vas da mi odgovorite i napišete svoje mišljenje i šta bih trebala dalje činiti. Inače od svoje 18 godine radim kao daktilograf .
    Da li to može biti profesionalna deformacija i da li je- po Vašem mišljenju potrebno menjati zanimanje?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 23. 03. 2009.
    • S obzirom da je deformacija konstatovana još u detinjstvu, logično je očekivati razvoj degenerativnih promena na već izmenjenim pršljenovima. Sedeći položaj Vam svakako ne odgovara. Bilo bi dobro da stalno radite vežbe (program vežbi za mišiće koji \"drže\" kičmu možete naučiti na fizikalnom tretmanu).
      Potreban Vam je fizikalni tretman 2-3 puta godišnje, dok vežbe treba da radite svakodnevno.