Poštovanje!
    Imam 30 godina i problem sa jakim bolovima u predjelu lijevog ramena. nekad su toliko jaki da ne mogu pomjeriti ruku. Nalaz RTG snimka lijevog ramena je sledeći: Diskretna subhondralna skleroza u nivou velike kvrge glave humerusa sa osteofitima. Akromioklavikularni zglob je šire zglobne pukotine. Ortoped je dao sledeću dijagnozu: Periartritis HS sin., dao mi je blokadu u rame, te propisao Nimulid gel za mazanje i Ketonal drag. 2x1 i naglasio strogo mirovanje ramena. takođe mi je kao mogućnost naveo neke injekcije (zaboravila sam naziv), koje se moraju naručiti, mislim iz Galenike i kosta tromesecna terapija oko 200 eura. Nakon 10 dana stanje se nije promenilo. Prije dva dana sam bila i kod fizijatra. On je potvrdio dijagnozu ortopeda, ali je preporučio vežbe, galvanizaciju i ultrazvuk. Može li mi neko, molim vas, savjetovati šta da radim. Da li da idem na fizikalnu ili da mirujem, pošto se moji ljekari ne slažu po tom pitanju. Isto tako, nisu mi mogli reći šta bi mogao biti uzrok taloženja kalcijuma na zglobnim površinama, pa bih zamolila da mi neko pojasni ako može (npr. da li mogu biti u pitanju hormoni paraštine žlezde i sl.). Ako znate na koje je injekcije mislio moj ortoped, molim mišljenje o njima. Sličan problem sam imala prije dve godine sa desnim ramenom koji je trajao nekih pola godine (tronedeljna fizikalna terapija nije pomogla), a poslije se smirilo samo. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 23. 03. 2009.
    • Strogo mirovanje kod periartritisa ramena može brzo dovesti do smanjenja pokretljivosti u zglobu, te vam savetujem vežbe za rame koje ćete sprovesti po savetu fizijatra. Takođe bi vam prijale i ostale fizikalne procedure. Što se tiče osteofita, oni su posledica degenerativnog reumatskog procesa, koji se može usporiti redovnom primenom fizikalnih procedura.