Imam skoliozu od svoje 11god sad imam 22,sa 11god sam imala 48 stepeni krivinu,a sad imam 34 stepena,nosila sam midere milvoki i tlso,do 14 god pa sam sama skinula i nisam vezbala 4 god,a sad aktivno vezbam vec 2 god.Interesuje me da li i u ovom uzrastu moze stanje da se pogorsa,i kakvog efekta imaju vezbe u ovom dobu?imam i svakodnevne bolove u predelu desne strane jer je desnostrana skolioza u pitanju.Interesuje me jos da li bi u mom slucaju operacija bila dobro resenje,i da li dolazi do nekih komplikacija u trudnoci?srdacan pozdrav,unapred zahvalna na odgovoru!

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Skolioza prestaje da napreduje kada se završi koštani rast (oko 5 godina nakon prve menstruacije). Sa 22 godine ona se ne može bitno pogoršati, ali ni popraviti. Na skoliotično izmenjenoj kičmi često se javljaju degenerativne promene koje stvaraju tegobe. Treba da vežbate i idete na fizikalnu terapiju sa ciljem da usporite degenerativne promene, a ne sa ciljem da ispravite krivinu.