Poštovana,
    hvala na dosadašnjim odgovorima. Volela bih još jednom čuti Vaše mišljenje. U pitanju je beba. 8.2.2009. napuniće 7.meseci, super napreduje, kukovi su u redu, sam sedi. Želela bih da Vas pitam da li smemo da ga stavljamo u šetalicu, i od kada? Da li je moguće da stavljanje u šetalicu uzrokuje kasnije neke probleme u razvoju kukova? Pedijatar nam je rekao da bi ortoped rekao da ga ne stavljamo ali da u principu možemo???
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 12. 02. 2009.
    • To što su kukovi u redu, nema nikakve veze sa sedenjem (ljudi ne sede na kukovima već na zadnjici). Pri sedenju je jako opterećena lumbalna kičma, a ne zglob kuka. Dete može da sedi samo onda kada se samo dovede u sedeći stav (obično između 9. i 12. meseca, vrlo retko ranije). Dakle, ako vaše dete sedi kada ga vi postavite u sedeći stav, to nije sedenje već sabijanje kičme koja trpi pritisak. Prirodnije je da leži na leđima sa podignutim nogama (nožni palac u ustima) gde se postiže maksimalna relaksacija kičme, a ne sabijanje. U šetalici dete zauzima potpuno neprirodan stav (sedi?, stoji?, visi?). Šetalica otežava i usporava razvoj balansa, koordinacije i ravnoteže. Deca koja koriste šetalicu često imaju deformacije stopala, nespretna su i trapava jer nisu imala priliku da se razviju u odnosu na gravitaciju. Zamislite da imate šetalicu po vašoj meri. Kako bi se osećali u njoj?