Poštovana,
    03.08.2008 pokidao sam prednji ukršteni ligament i jedan deo meniskusa, nosio sam 21 dan gips i za to vreme atrofirao mi je mišić kvadicepsa da bi 03.10.2008 bila zakazana operacija. Evo već je prošlo 4 meseca i nisam uspeo da savijem nogu do kraja i mišić je i dalje vidno manji nego na drugoj nozi, takodje mi se i dešavaju čudna pucketanja u kolenu kada ga ispravljam. Moja pitanja su: - Da li je moguće vratiti mišić u prvobitno stanje ili će on ostati manji nego na drugoj nozi, i koji je period još potreban da bih savio nogu do kraja? - Interesuje me da li mogu početi sa laganim trčanjem i teretanom (spravom za noge)? - Da li je puckanje u kolenu normalno posle ovakve povrede?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 12. 02. 2009.
    • Mišićna snaga i masa mogu se vratiti samo uz dozirane vežbe koje treba da radite u zdravstvenoj ustanovi pod kontrolom fizijatra i terapeuta. Takođe su neophodne vežbe za povećanje obima pokreta u kolenu. Treba da uradite i kontrolni MRI i pregled ortopeda, da bi se videlo u kakvom su stanju operisane strukture, kao i da li postoji objektivni razlog za ograničeno savijanje i pucketanje. Trčanje i teretana tek nakon sprovedenog tretmana na fizikalnoj med.