Poštovana,
    živim u Nišu, imam 30 god. i skoliozu kičme. Intresuje me kome u ovom gradu da se obratim radi odredjivanja pravilnih vežbi, pošto sam čula da pogrešne vežbe mogu da dovedu do pogoršanja skolioze i da svaki slučaj treba da se sagleda pojedinačno i tako da mu se odrede vežbe.
    Hvala

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Skolioza je deformacija kičme koja napreduje i pogoršava se dok traje rast. Sa prestankom rasta prestaje i dalje krivljenje kičme. Skolioza se može eventualno popraviti vežbama u periodu rasta tj. do kraja puberteta. Kod vas je rast svakako završen i nikakve vežbe za skoliozu neće uticati na vašu kičmu. Kod vas se mogu pojaviti tegobe u smislu degenerativnih promena na kičmi koje su posledica deformacije i treba lečiti njih, a ne skoliozu. Svakako se javite fizijatru u Domu zdravlja ili na Klinici za fizikalnu med. i rehabilitaciju, gde ćete dobiti adekvatnu terapiju, nakon pregleda.