Poštovana doktorka,
    imam 27 godina i prvu put je uradjen rendgen vratnog i lubalnog dela kičme. Lekar specijalista je konstatovao sledeće: 1) RTG C kičme PA i profil ispravljena fiz. lordoza iv prostori očuvani, 2) RTG LS kičme PA i profil. Lako suzen iv prostor L5S1 izraženiji u posteriornom segmentu. Moje tegobe su sledeće: U desnom predelu vrata osećam zivac ili nerv koji me zaboli kada naglo okrenem glavu. Moram da napomenem da imam slabu vrtoglavickada naglo ustanem ujutru( nikada nisam padala u nesvest) . Vrtoglavicu osećam i kada se nalazim u prevozu i kada se vozi levo-desno(tj. kada su velike krivine). Zanima me zbog cega se javlja taj bol i te vrtoglaice da li je u pitanju kičma... U lubalnom delu kičme nemam nikakve tegobe niti bolove, a interesuje me vaše mišljenje vezano za nalaz specijaliste u tački 2. Specijalista fizikalne medicine je konstatovala da imam spondilozu, tačnije da mi je leva strane kičme ugurana prema napred gde se primećuje da mi je levo rame blago spušteno u odnosu na desno. Kakav problem za kasnije može da bude, koje bi vežbe pomogle i kojim sportom da se bavim. Da li bi plivanje pomoglo? Da li spondiloza može da se leči?
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 30. 11. 2008.
    • RTG C kičme ukazuje na ispravljenu fiziološku krivinu kičme što može biti uzrok vrtoglavice. RTG LS dela ukazuje na lake degenerativne promene koje kasnije mogu, ali i ne moraju da se pogoršaju i dovedu do bolova u kičmi i nogama. Pomogla bi vam fizikalna terapija za vratni segment (elektro, laser, ručna masaža). Jako bi vam koristila opšta fizička aktivnost (fitnes, plivanje, aerobik). Spondiloza je česta degenerativna bolest, koja nije "opasna", ali može biti neprijatna.