Poštovana,
    Već pet godina patim od bola u ledjima, tačnije boli me izrazito desna strana celom dužinom kičme i kada kulminira, ti mišići su izrazito tvrdi. Ne mogu do kraja da ih kontrahujem. Pokušala sam masažama, vežbama, ali se bol vraća i ne nestaje. U poslednje vreme me bole i ruke i noge, uz kosti, a primećujem i pad koncentracije. Radila sam test na reumu, koji je pozitivan. Inače sam se uvek rekreativno bavila sportom, ali nikada nisam imala povreda, a ovaj bol mi zaista smeta i utiče na pokretljivost i svakodnevni život.
    Molim Vas za mišljenje, kome da se obratim, šta može prouzrokovati tako dugotrajnu bol?

    Odgovoreno: 27. 11. 2008.
    • Ako su laboratorijski reumatološki testovi pozitivni, bilo bi dobro da se obratite reumatologu koji će prema vrsti reumatskog oboljenja da vam odredi adekvatne lekove. Bilo bi dobro da osim lab. testova uradite i druga ispitivanja poput RTG kičmenog stuba, eventualno magnetne rezonance, kao i koštane denzitometrije ili EMNG. Naravno ne sve ovo, već posle lekarskog pregleda, šta lekar bude smatrao da treba. Posle toga slika će biti mnogo jasnija, pa samim tim i eventualne terapijske mere. U međuvremenu probajte da lokalno(na mestu bola) namažete neki nesteroidni antireumatik (Fastum gel, Biofreeze, reumon gel, Ibuprofen i sl...)