Imam 32 godine. Kažu mi da hodam povijeno u ramenima i stalno me teraju da ispravim držanje. Često imam bolove u leđima i nogama, a posao mi je uglavnom sedeći. Sigurno imam neki deformitet. Moj porodični lekar kaže da nije kasno da se ispravim u šta sumnjam. Kupila bih onu potporu za leđa što se nosi ispod odeće 8 sati dnevno.
    Da li mi preporučujete?

    Odgovoreno: 21. 10. 2008.
    • Ne savetujem Vam nikakva pomagala \"za ispravljanje leđa\". Najbolje bi bilo da ojačate prirodni \"mider\" koji drži kičmeni stub, a to je paravertebralna muskulatura. Dakle potrebno je da naučite vežbe za korekciju stava i držanja tela kao i vežbe za jačanje mišićne snage. To možete savladati za kratko vreme uz pomoć fizioterapeuta. Vežbe treba raditi svakodnevno i stalno. Dobro bi bilo da 3 puta nedeljno idete na plivanje, ako imate mogućnosti. Sva ostala sredstva \"podupirači i držači\" izazivaju još veću atrofiju mišića i pogoršavaju stanje. Mišiće treba aktivirati, a ne pasivizirati (u korsetima, potporama, miderima, kaiševima).