Poštovana doktorka,
    molim Vas za komentar nalaza MR lijevog koljena. Uočava se kompleksna lezija gradus IV prednjeg roga medijalnog meniskusa, posteriorni rog intaktan. Lateralni meniskus intaktan bez patoloških procesa. Prednji ukršteni ligament edematozan, raslojenih, ali očuvanih vlakana. Oba kolateralna ligamenta, patelarna tetiva i tetiva kvadricepsa intaktne. Oba retinakuluma očuvana. Uočavaju se entezitične promjene patele bez znakova subluksacije i hondromalacije. Na zglobnim tijelima prisutne početne degeneratvne promjene u vidu ušiljenja interkondilarnih eminencija i minimalnih rubnih osteofita. Intraartikularno prisutan izliv, dominantno u suprapatelarnom recesusu uz formiranje plike i sinovijalne proliferacije. U poplitealnoj jami prisutna fabela. Zaključak: 1. Kompleksna lezija gradus IV posteriornog roga medijalnog meniskusa 2. Edematozan očuvanih vlakana prednji ukršteni ligament 3. Intraartikularni izliv dominantno suprapatelarno sa formiranjem plike 4. Entezične promjene patele uz početne degenarativne promjene zgloba koljena.
    Koliko je ozbiljna ova povreda? Da li je neophodna operacija? Kakve su šanse za nastavak rekreativnog bavljenja sportom (košarka, fudbal, skijanje...)

    Odgovoreno: 19. 10. 2008.
    • Oštećenje meniskusa može ponekad biti veoma neprijatno i praviti smetnje u funkciji kolena. Sve opisane promene zajedno mogu uticati na pojavu bola i smanjenje pokretljivosti kolena. Što se operacije tiče potreban je pregled od strane ortopedskog hirurga. Verovatno je da će Vas ortoped najpre uputiti na fizikalni tretman koji može dati dosta dobre rezultate. Nakon sanacije akutnog stanja moguće je rekreativno bavljenje sportom. Svakako pokušajte sa fizikalnom terapijom.