Poštovana,
    Moja devojčica ima 12 godina i nepravilno drži telo (podgrbavljeno). Nema problema sa kičmom.
    Da li smemo naručiti pomagala za nju koja nude u nekim časopisima, poput ,,magnetna podrška za pravilno držanje tela,, u vidu nekih kaiševa. Ili je možda štetno za nju. Bila je na ortopediji na vežbama u trajanju od nedelju dana, ali bez uspeha.
    Hvala.

    Odgovoreno: 13. 10. 2008.
    • Ne savetujem vam pomagala iz časopisa. To su obično komercijalni proizvodi koji dovode telo u prinudan položaj, ne dozvoljavaju normalan obim pokreta, pa samim tim izazivaju slabost mišića. Za pravilan rast i razvoj, posebno u pubertetu, potrebna je fizička aktivnost, sport (plivanje ili odbojka) i korekcija nepravilnog stava pri sedenju, adekvatan radni sto i stolica u kući i školi, normalna ishrana, rasterećena školska torba, ali pre svega puna aktivacija deteta. Dakle mišiće koji "drže kičmu" treba aktivirati, a ne pasivizirati kaiševima.