Poštovani, nedavno sam preventivno odradio mr lumbalnog dela kičme i u zaključku stoji: bulging disc l4/l5 dorsolat. Sin. , bulging disc l5/s1 dorsomedialis, degeneratio disci i. V. L5/s1 a potom dijagnoza fizijatra je: dg. Syndroma lumbale chr. Bulging disci i. V l4/l5 et l5/s1 scoliosis vertebrae thoracolumbalis i predložena mi je fizikalna terapija. Kineziterapija strogo dozirano. Obuka zpp. Možete li mi reći, dok ne krenem na fizikalnu terapiju, ukratko da li je ozbiljnije stanje ili ne toliko pošto sam slabo razumeo reči fizijatra šta je konkretno u pitanju, a još manje čitajući izveštaj, hvala.

    Odgovoreno: 17. 08. 2018.
    • Poštovani,
      Po snimku izgleda da je stanje hronično i ozbiljnije. Vaša dijagnoza govori o herniji diskusa, malom jastučiću između pršljenova, koji se deformisao i može da pritiska nerve i dovedi do bola u leđima, kao i u kukovima i niz noge do stopala. Ako se ne leči, tretmanom koji je prilagođen pacijentu (jer nije svaka diskus hernija ista) može dovesti samo do još većeg propadanja i većih problema. Jedino pri pregledu uživo može da se postavi prava dijagnoza i da li da se leči konvencionalno (fizikalna terapija, operacija) ili vrlo uspešno pomoću alternativnih metoda (kiropraktika, masaža) .