1. Limfedem nakon operacije jajnika i materice

    Pitanje broj: #155484

    Imam limfedem desne noge i posle 20 masaža počela sam da nosim short stretch čarapu. Limfoedem se pojavio 1, 5 godinu posle operacije jajnika i materice. Sada je počela polako da mi otiče i leva noga. Ne znam kome da se obratim za pomoć u lečenju, jer fizioterapeuti ne znaju mnogo o tome, a ni u Sokobanjskoj tretmani nisu efikasni.

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Ne znam istoriju Vašeg lečenja. Ukoliko su zbog radikalne operacije uklonjene limfne žlezde karlice ili prepona, kao i ukoliko je taj region tela zračen, protok limfe je kompromitovan zbog čega se javlja otok nogu. Da li napipavate neke novotvorevine u preponama? Da li se redovno kontrolišete kod Vašeg okologa? Od terapije, pored čarapa i fizioterapije, nema druge opcije osim kontrole krvnog pritiska, redukcija slane hrane, kao i uvođenje diuretika, mada sa ograničenim uspehom. Možda ne koristite čarape kako treba. Naime, one se stavljaju pre ustajanja iz kreveta, nikako kada Vaše noge dodaknu pod. Takođe, potrebno je odmarati se sa eleviranim nogama, izbegavati dugo stajanje, koristiti hladne obloge. Limfedemi su uporni i zahtevaju vreme i disciplinu.