Poštovani,
    Šta znači lipidni status poremećen, i šta je hereditet za diabetes mellitus je pozitivan to mi piše na otpusnoj iz banje
    Hvala

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovana Jelena,
      Rutinska labaratorijska provera lipidnog statusa uključuje totalni holesterol, trigliceride, LDL i HDL. Povišenim se smatraju vrednosti >6.28 za totalni holesterol, >2.28 mmol/L za trigliceride i >4.11 mmol/L za LDL holesterol. Patološkim se smatraju vrednosti van 1.03-1.55 za HDL. Poremećen lipidni status znači da su vaše vrednosti ukupnog holesterola, frakcija holesterola (LDL, HDL) i triglicerida povišene u odnosu na referentne vrednosti.
      Heriditet (hereditet) u prevodu sa latinskog znači nasleđe, naslednost, nasledstvo. Hereditet za diabetes mellitus (šećerna bolest) ukazuje na pozitivnu porodičnu anamnezu, što znači da je u vašoj porodici bilo pojave ovog oboljenja, te da ste vi pod rizikom za isto.
      Srdačno