1. Problem polnih hormona

    Pitanje broj: #105773

    Imam 29 godina, i od kad znam za sebe menstruacije su mi bile neredovne. Zbog toga sam na preporuku lekara pila hormonske tablete. Međutim već skoro godinu dana ne pijem hormone, i kao i obično u početku dobijem ciklus relativno na vreme, a onda menstruacije postaje sve neredovnije i sve više kasne. Kad sam posle 3 i po meseca konačno dobila menstruaciju treceg dana ciklusa sam radila hormone i dobila sledeće rezultate> tsh 1, 76 (0, 41-4, 01) , lh<0, 2 (1, 7-13. 3) testosteron total 1, 16 (0, 32-1. 94) , prg 0, 6 (<2, 76) fsh 1, 7 (3, 5-12, 5) , e2 <50 (46-607) , prolaktin 177, 7 (102-496) . Moj ginekolog mi nije ni reč rekla, već me uputila na endokrinologa, do kojeg nikako da dodjem.

    Odgovoreno: 26. 09. 2012.
    • Moraćete ipak da se konsultujete sa endokrinologom, neki od hormona su u normalnom opsegu kao na primer tsh koji je odgovoran za rad štitaste žlezde, zatim prolaktin koji može da poremeti ciklus je normalan, testosteron takodje nije poremećen, ali su fsh i lh sniženi, a nivo estrogena je na donjoj granici kao i progesteron, verovatno ovakav nalaz prate i hipoplastičan endometrijum, tako da je potreban i nalaz uz male karlice.