1. Polinodozna struma

    Pitanje broj: #105843

    Dg mi je struma polynodosa gr ii euthyeosis, uredna funkcija štitaste žlezde sa urednim vrednostima anti tpo; tg at, kalcitoninom i pth. Urađena punkcija nodusa kao i pregled orl lekara i rtg traheje sve je uredno sem blage disokalcije traheje. . . . Nodusi desno do 4cm levo do 1. 2cm. Čvorići su se pojavili pre 3 godine terapiju nisam koristila sem orahovace po preporuci endokrinog hirurga. Posle godinu dana čvorići su se povećali pa mi je hirurg predložio operaciju tj  zakazao za 08. 10. Zanima me da li postoji mogucnost da se čvorići ponovo pojave?

    Odgovoreno: 29. 09. 2012.
    • Kada je u pitanju polinodozna struma način za definitivno lečenje je operativni tretman ujedno i najbolji. Mogućnost za recidiv je 0% kada se uradi totalna tiroidektomija a 8% za 5 godina nakon operacije kada se uradi subtotalna strumectomia. O svim mogućim komplikacijama upoznaće vas hirurg. Sam hirurg će na operaciji doneti odluku koju će oparaciju uraditi. Nakon operacije potrebno je da se javite endokrinologu da vam propiše supstitucionu terapiju, odnosno hormon koji je do tada žlezda lučila, i koju ćete koristiti do kraja života. U slučaju da se radi subtotalna, možda će ostatak žlezde moći da zadovolji potrebe organizma, ali svakao treba proveriti nivo hormona i proceniti da li je potrebno uvesti terapiju.

Komentari na pitanje: #105843