1. Osip od lekova u lečenju hipertireoze

    Pitanje broj: #110732

    Imam problem sa štitnom žlezdom u pitanju je hipertireoza, već 2, 5 meseci. . . Smršala sam dosta, ubrzan rad srca, nervoza. . . Doktorka mi je prosledila terapiju tiastat 3x1, propranolol 40mg 2x1/2, bromazepan 1, 5mg 2x1 i folan 2x1. . . . . Nakon tri bočice popijene tiastata dobila sam osip po telu, doktorka mi je izbacila tiastat i folan, i ubacila ptu 3x1, ali sam se posle 5 dana opet osula, i prestala piti ptu!! Dr. Mi je rekla da sada dok ne dođem na kontrolu 10. 01. 2013. Pijem svako jutro jedan čep orahovca, jer je pun joda, i da ako ne budu bolji nalazi, operacija jer kaze nema šta drugo, ja se dobro osećam, nemam nikakve bolove i slično!!! Moji poslednji nalazi su 04. 12. 2012. T3-22, 49 t4-61, 69tsh-0, 07!!! Da li je moguće da ne postoji vise ni jedan lek sem ova dva?

    Odgovoreno: 06. 01. 2013.

    • Niste naveli referentne vrednosti ali rezultati nisu dobri i dalje. Ne znam da li sam dobro shvatila vi ste sada bez terapije. Tokom medikamentne terapije neophodno je praćenje funkcije štitaste žlezde. Po uvođenju terapije potrebno je određivanje ft4 na 4 do 8 nedelja. Kada se postigne stabilno eutiroidno stanje ft4 se određuje na 8 do 12 nedelja. Tsh može dugo da ostane suprimovan tokom terapije hipertireoze te nije idealan parametar za praćenje efekata medikamentne terapije. U vašem slučaju ovaj cilj nije postignut zbog osipa. Ukoliko dođe do ozbiljne nezeljene reakcije na jedan od tionamida ne treba ga menjnati drugim, jer postoju ukrštena reaktivnost. Možda pomogla terapija radioaktivnim jodom, primena tireosupresivne terapije pre primena radioaktivnog joda se ne preporučuje, osim kod osoba sa veoma visokim rizikom zdravstvenih komplikacija, ili kod osoba sa veoma visokim koncentracijama tiroidnih hormona. Treba uvesti beta adrenergičke antagoniste ukoliko nema kontraindikacija. Možda je i operacija izbor. U svakom slučaju orahovača nije lek a hipertireoza mora da se leči a lečenje je moguće ali je pristup individualan. Morate se javiti endokrinologu.