1. Kako hormoni utiču na nas organizam u toku trudnoće

    Pitanje broj: #106630

    Kao devojka imala sam neredovne menstrualne cikluse 0d 35 0d 50 dana ciklusa. Sada imam 31 god. Dvoje dece. Trudnoće su mi bile veoma loše, preležala sam ih zbog nedostatka progesterona. Izražena mi je maljavost, pritisak sam dobila posle druge trudnoće (sada je normalan) ali je puls oko 80-90 otkucaja i masnoća u krvi mi je na granici, imam 7 kg viška. Da li je potreban pregled kod endokrinologa?

    Odgovoreno: 15. 10. 2012.
    • Svakako treba da posetite endokrinologa koji će vas pregledati, i napraviti plan ispitivanja. Prema ovome što ste naveli verovatno je u pitanju policistična bolest jajnika, koja je posledica insulinske rezistencije, zbog ovih poremećaja nastaju problemi sa ciklusima koji su neredovni, često anovulatorni, prisutna je maljavost, pove ć ava se telesna masa. Sve će vam objasniti endokrinolog, tražiće i konsultaciju ginekologa. Lečenje je moguće, korist je velika i zato se javite endokrinologu.