1. Bez terapije iako je dijagostikovana hipertireoza

    Pitanje broj: #112537

    Bolujem od hipertireoze 1, 5 dana. Već 2, 5 meseca ne pijem lekove, poslednje vađenje krvi tsh mi je bio-0, 176. Ft3-4, 00; a ft4-13, 99. Doktor me je ostavio bez terapije, kaže da nije potrebno. Da li ukoliko ostane ovako stanje na dalje, da li mogu oči da mi se vrate u normalno stanje, bez obzira na nesto niži tsh? Inače, pre toga sam pila 1/4 tirozola od 5mg, svaki drugi dan, 20-ak dana i prekinula sa terapijom/ jel jako brzo mi se normalizuje tsh, a ft3 i ft4 padnu ispod granica normale, znači kada mi je tsh u normali, meni su niski druga 2 hormona. Da li je do leka, ili mi on zapravo uopšte i nije potreban?

    Odgovoreno: 16. 02. 2013.
    • Potrebno je da uradite i ultrazvuk žlezde, antitela na tsh receptor, da bi se izdifirenciralo o kojoj se vrsti hipretireoze radi. Potrebne su i češće kontrole. Moguće je da imate nodus koji je hiperfunkcionalan a takva stanje se ne leče lekovima. Pre operativnog lečenja hipertireoze izazvane toksičnim adenomom iil polinodoznom strumom pacijenta treba dovesti u eutiroidno stanje primenom tireosupresiva i tada dolazi u obzir primena lekova. Pretpostavljam da je vaš endokrinolog razmotrio sve mogućnosti i da najverovatnije zbog toga prekinuo terapiju.