Moje poštovanje, zadnjih 5 godina imam nizak holesterol - mnogo ispod donje granice (kompletan: dobar, loš, ukupni) i veoma česte glavobolje, vrtoglavice, malaksalost i osećaj pospanosti. Inace sam posle porođaja 2007. postala gojazna. Trenutno imam 80kg (imala sam 108kg 2010. godine, a visoka sam 163cm). Imam nizak pritisak (110/70). Krvna slika i biohemija mi je u granicama normale. Zanima me da li manjak holesterola može da ima veze sa ovim tegobama ili je nešto drugo u pitanju. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 09. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Najverovatnije da je razlog zbog čega se osećate loše nizak krvni pritisak. Proverite hormone štitaste žlezde i krvnu sliku, možda ste anemični i zbog toga se osećate loše. Niske vrednosti holesterola se povezuju sa depresijom, ali to nije dokazano, visoke vrednosti holesterola su daleko opasnije. Ono što se pouzdano zna u vezi vrednosti holesterola i smrtnosti je da je smrtnost najniža kada su vrednosti normalne, a da smrtnost raste sa povećanjem njegovih vrednosti.