Pozdrav svima koji uređuju ovu stranicu. Hteo sam da priupitam u vezi majke. Već neko vreme ima probleme gušenja, zamora. Danas smo uradili hormon na štitnu žlezdu i vrednosti su: t4=26,13 tsh=77,94 i at (tpo) =>600,0. Lekar je konstatovao da je hasimoto pa me zanima da li se ovo uspešno leči tabletama ili je neophodna operacija. Lekar će tek sutra dati terapiju, ali želim saznati više o ovome. Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 08. 08. 2012.
    • Poštovani,
      Vaša majka boluje od hroničnog limfocitarnog tiroiditisa. Ova hronična upala dovodi do insuficijencije štitaste žlezde. Terapija izbora za hipotiroidizam je levotiroksin. Levotiroksin je sintetski proizvod identi. An prirodnom tetrajodtironinu koji stvara šitasta žlezda. Ukoliko se daje u adekvatnoj dozi lek je bezbedan i vrlo efikasan. Lek se primenjuje oralno, enteralna apsorpcija je 70-80%. Dijeta bogata biljnim vlaknima ima nepovoljan uticaj na intestinalnu resorpciju levotiroksina tako da se savetuje uzimanje leka, najbolje ujutru, 30 minuta pre uzimanja hrane i drugih lekova. Lek se uvodi postepeno i poseban oprez postoji ako se lek uvodi osobi koja ima oboljenje kardiovaskularnog sistema. Prema tome potrebno je određeno vreme da se postignu normalne vrednosti hormona i do tada su potrebne češće kontrole, a kasnije je dovoljno proveriti hormone jednom godišnje.