Već nekih 4 meseca imam vrtoglavice, nalik propadanjima, ubrzan puls i u zadnje vreme gušenja. Posle zadnjeg ciklusa sam imala da padnem u nesvest i završila sam u hitnoj. Nalaz krvne slike mi je u redu, samo mi je gvozđe bilo 9,7. A hormoni štitne žlezde su mi takođe u redu, ali anti tpo su mi 69.10. Šta to znači i šta za to trebam da pijem, da li ima i neki prirodni-biljni efikasni lek?

    Odgovoreno: 09. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Primarni hipotiroidizam naječše nastaje kao posledica hroničnig autoimunog tiroiditisa-hashimoto. Dijagnoza se postavlja isključivo na osnovu laboratorijskih analiza. Neophodno je određivanje ft4 (ili tt4) i tsh. Iako nije neophodno, korisno je i određivanje antitela, posebno antitpo at zbog njihove visoke specifičnosti za hashimoto tiroiditis. Vi imate normalnu funkciju žlezde te vam nije potrebna terapija, a antitela su povišena blago i mogu biti samo naznaka da će se možda razviti tiroiditis te se ovim osobama savetuje praćenje, provera na godinu dana. Sa druge strane u slučaju vrednosti tsh>10mu/l postoje dokazi o progresiji bolesti u klinički hipotiroidizam i pogorsanju hiperlipidemije posebno kod osoba sa povišenim tpo at.