Majka mi je 1956. godište, ima 62 kilograma. 01. novembra 2011. godine ft4-14,52; tsh-5,85; anti tpo-0,9. U februaru ove godine ft4-11,57; tsh-1,09. I uz štitne žlezde-05.11.2009.godine: š.ž. nije uvećana, normalnog je položaja i oblika, homogene strukture. U desnom režnju cističan nodus promera 4,5mm; a u levom dva hipoehogena nodusa, promera 3 i 4mm. Istmus je homogene strukture, bez foklanih promena. Ii uz - 29.08.2011. -š.ž. normalnog položaja, oblika i veličine, homogena. Desni režanj sa cističnim nodusom veličine 7mm, levi režanj sa dva hipoehogena nodusa veličine 4 i 6mm. Istmus debljine 4mm.

    Iii uz - 17.02.2012. - U donjem polu desnog lobusa vidi se jasno ograničen, hipoehogen, homogen nodus promera oko 7mm. U levom lobusu vidi se koloidni nodus promera oko 3,5mm, i jasno ograničen, nehomogen tkivni nodus promera oko 5,5mm. Istmus je normalne debljine. Cds krvnih sudova vrata - 18.12.2009. godina - desno: acc elongirana aci distalno sa angulacijom hemdoinam og značaja. Ace bez značajnih promena. Levo: macc, ace, aci bez značajnijih morfoloških i hemodinam i značajnih promena. Av obostrano aneterogradnog smera protoka. Ovaj nalaz sam od reči do reči prepisala, inače je doktor kucao mašinom.

    Zanima me laboratorijski nalaz krvi, odnosno da li bi moja majka eventualno trebalo da pije neki lek, za ovo variranje tsh? Na koliko često da radi kontrole, i laboratorijske, kao i uz štitne žlezde? Problem je što u Smederevu postoje samo dva endokrinologa, i kada god se zakaže pregled, doktorka kaže da je nalaz star. Ima mnogo pacijenata, pa ne može da se dođe na listu za zakazivanje, nekada popune termine. tj. mnogo pacijenata, a nedovoljno lekara. Zanima me, nalaz ultrazvuka i šta je najpametnije raditi? Na koliko često da radi kontrole? Unapred vam hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 22. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Nalaz ultrazvuka ukazuje na promenjenu štitastu žlezdu, odnosno polinodozno izmenjenu žlezdu, ali sa očuvanom funkcijom. Nodusi su subsantimetarskih dimenzija i potrebno je njihovo praćenje ultrazvukom, dovoljno je pregled uz-om uraditi za šest meseci. Obzirom da je funkcija dobra, za sada nije potrebna terapija.