Cijenjeni,
    pitanje je u vezi sa dijabetesom i pojavom otvorene ranice na sredini stopala, koja je u začetku i nije velika. Moj otac je već nekoliko godina na insulinu i posljednjih mjeseci ima probleme sa protokom krvi u stopalima. Nedavno je bio na moru i ta se ranica u sredisnjem dijelu otvorila, iz nje stalno ide bezmirisna tečnost. Pitanje je: postoji li efikasan način liječenja takvih otvorenih ranica, da bi se izbjeglo njihovo širenje i eventualna kirurška intervencija. Puno hvala za odgovor.

    Odgovoreno: 22. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Promene na stopalima se često javljaju kod dijabetičara posebno onih sa dugim trajanjem bolesti, posledica su neuro-ishemijskih promena koje se komplikuju pridodatom infekcijom. Neophodna je dobra glikoregulacija, toaleta rane. Savetujem da se odmah obratite endokrinologu i vaskularnom hirurgu, oni će proceniti kog stepena je promena i koja je terapija najoptimalnija.