Bolujem od hipertiroze tj. bazadljeve koja mi je konstatovana pre šest meseci. Pijem tiastal, a interesuje me pošto su mi očne jabučice dosta izbačene i bole me. Da li postoji način lečenja očiju ili sve zavisi od hormona štitne?
    Hvala

    Odgovoreno: 23. 07. 2012.
    • Poštovana,
      U blžim i umerenim oblicima oftalmopatije, akutno lečenje nije neophodno, a česta su spontana poboljšanja. Opšte mere obuhvataju normalizovanje nivoa tiroidnih hormona i prestanak pušenja. Koriste se veštačke suze (1% -tna metilceluloza), naočare za sunce radi sprečavanja oštećenja konjuktive, kornee i sklere. Periorbitalni edem se smanjuje pri spavanju na visokom uzglavlju. Manji stepen diplopije se može korigovati nošenjem odgovarajućih naočara.

      Teška oftalmopatija, praćena oštećenjem n. opticus-a i hemozom i oštećenjem kornee je urgentno oftalmološko stanje. Kod oko 2/3 pacijenata, kratkotrajno poboljšanje se postiže upootrrebom glikokortioida, ali odluku o tome donose endokrinolog i oftalmolog.