Poštovani doktore,
    postavljena mi je dijagnoza hipertireoza, t3: 5.8, t4: 251 ths 0.016, krvna slika je u okviru vrednosti. Naknadno, doktor je tražio da odradim još anti tpo koji iznosi 423 a trab je 5,1. Pošto je kontrola tek za mesec dan interesuje me šta označavaju vrednosti anti tpo i trab i na koje oboljenje upućuju.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 23. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Antitela protiv tsh reseptora (trat) su prisutna kod svih pacijenata sa graves-ovom bolesti (24). Sav određivanje trab antitela protiv tsh receptora, je potrebno za potvrdu dijagnoze graves-ove bolesti, dijagnostiku egzoftalmusa kod eutiroidnih pacijenata, a nivo trat ima prognostički značaj u lečenju graves-ove bolesti. Laboratorijskim metodama prisustvo trat se moze detektovati u preko 90% obolelih sa gravesom hipertireozom. Merenje anti-tpo antitela korisno je u diferencijalnoj dijagnostici. Anti-tpo at povišena su u 75-100% bolesnika sa gravesovom bolešću a tireoglobulinska antitela u 60-90% obolelih. Ove dve vrste antitela nalaze se u povišenom titru i u bolesnika sa hashimoto tiroiditisom a u nešto manjem procentu u subakutnom tiroiditisu. Dakle antitela su odrađena da bi se izdiferencoiralo o kom obliku hipertireoze se radi.