Molim vas da mi odgovorite da li je kortizol kod mene povećan u velikoj meri? Referentna vrednost je od 138 do 690 nmol/l, a rezultat mojih nalaza je 750 nmol/l. Krv sam vadila u 7 ujutru, a ostali hormoni i ostali nalazi su u redu. Da li ima razloga za paniku?
    Hvala.

    Odgovoreno: 25. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Vrednosti su povišene, ali ne značajno, ali nivo kortizola treba uraditi ujutro i u 16 časova i onda odlučiti da li je potrebno dalje testiranje. Rezultate treba tumačiti u skladu sa kliničkom slikom i pregledom. Ima nekih stanja gde se mogu naći povišene vrednosti, a da to ne znači da se radi o hiperkoricizmu. Morate da se javite endokrinologu koji će napraviti pregled i odrediti pretrage, eventualno testove koje bi trebalo da uradite.