Poštovani,
    imam 62 godine. Uradila sam analizu hormona, rezultati su t3 113 (82-179) , total t4 10,9 (5,2-12,5), free t4 1,0 tsh 5,19 (0,4-4). Dali su mi terapiju Euthyrox 50mg na dan. Imam povišen krvni pritisak, uzimam ujutro Enap h 10mg, Demetrin 10mg, navečer Amlopin 10mg, Demetrin 10mg. Rekli su mi da je Euthyrox 50 u kombinaciji sa mojom terapijom krvnog pritiska štetan za srce. Da li je to tačno? Molim za odgovor.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Dijagnoza kliničkog hipotiroidizma se postavlja na osnovu povišenih vrednosti tsh i sniženih vrednosti ft4.
      Po uvođenju terapije potrebno je praćenje 6–8 nedelja. Kada se postigne stabilna supstitucija kontrole se savetuju na 6 meseci i tada je dovoljno pratiti samo tsh. Savetujem vam da nakon perioda od šest nedelja obavezno uradite kontrolu. Kada se lek pravilno dozira ne šteti srcu već naprotiv. Pretpostavljam da se vaš endokrinolog nakon kliničkog pregleda, ekg i procene kardiovaskularnog sistema odlučio da uvede terapiju. Radi se o maloj dozi leka, ali ipak je možda bolje da krenete sa pola tablete nedelju dana, a zatim povećate na celu.