Postavila sam vam pitanje u vezi sina i hasimoto tiroiditisa, ali zaboravih dobijene vrednosti tsh 0.006mlj/i, ft4 30.78pmol/i, tpo at 107,4 ij/ml insulin 10.26 mlj/i, kortizol 452 nmol/i

    Odgovoreno: 23. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Primarni hipotiroidizam najčešće nastaje kao posledica hroničnog autoimunog tiroiditisa – hashimoto. Prema ovim rezultatima, vrednosti ukazuju na povišen nivo slobodne frakcije tiroksina. Ako je pod supstitucionom terapijom onda se radi o predoziranju, odnosno uzimanju veće doze leka od potrebne, morate se obratiti endokrinologu koji će revidirati terapiju. Terapijski cilj je povlačenje kliničkih simptoma hipotiroidizma uz normalizaciju i održavanje vrednosti tsh u referentnim vrednostima, najbolje izmedju 1, 5 i 2, 5. Ostali hormoni su u referentnom intervalu.