Poštovani, imam pitanje u vezi sa štitom žlezdom i ldl holesterolom.Naime primetila sam simptome više psihičke prirode, napetost, nervoza, uznemirenost, umot. Ciklus redovan, programiran, na 28 dan oko 11 ujutro 😀Prisutan višak kilograma, tačnije 15kg nakon porodjaja.Stolica normalna, redovna, kosa, nokti takodje. Odradjeni hormoni tsh i ft4. Tsh 0,9 normalno 0,4 do 4,6 Ft4 12,4 normalno od 9 do 19 Ldl holesterol 1,64 normalno od 2,8 do 3,9 Dakle NIZAK već poslednje 3 god. Hdl holesterol 1,47 normalno od 0,9 do 1,6 Uk holesterol 3,51 normalno 3.10 do 5,20 Dakle, ovaj niži Ldl na šta upućuje. Doktori nisu ništa bitno u tome videlo, niko mi nikada nije rekao razlog niskog lošeg holesterol, kažu dobro je. Ali ipak nije u granicama normale poslednje 3 godine. Da li za štitnu treba neki dodatni parametri da se odrade? Doktorka mi je na prvom pregledu samo dala za tsh i ft4 uput. Hvala najlepše unapred.

    Odgovoreno: 07. 11. 2020.
    • Poštovana,

      Neophodno je da uradite antiTPO i antiTGAt-to su antitela za štitastu žlezdu, a ukoliko su povišena mogu da ukažu na autoimuni tiroiditis, koji može da bude praćen ovim simptomima koje ste naveli, a da nema odstupanja u vrednostima hormona štitaste žlezde.

      Treba uraditi i ultrazvučni pregled vrata, kod radiologa.

      Potom, sa svim nalazima, konsultacija endokrinologa.

      Ukoliko imate bilo kakve nedoumice, budite slobodni da me kontaktirate!

      Hvala Vam na poverenju!

      Srdačno Vaša

      dr Magdalena Radović, radiolog