Postovanje, zanima me da li mozete da mi protumacite sledeci izvestaj sa ultrazvuka stitne zlezde: "Stitasta zlezda normalnog polozaja uvecanih lobusa, homogene strukture slabijeg CD signala sa manjim hipohogenim nodusom u desnom lobusu i blize donjem polu, velicine oko 4mm. U levom lobusu bez nodusnih promena. Predlog: TSH, fT3, TPO AT" Zahvaljujem se unapred.

    Odgovoreno: 08. 11. 2020.
    • Poštovana,

      Pregled štitaste žlezde podrazmeva procenu morfologije štitaste žlezde i pojavu nodusa ultrazvukom i funkcionalni pregled laboratorjskim testovima. Oni su komplementarni. Uradite lab analize, a ukoliko je nalaz u referentnim vrednostima, u ovom momentu nije potreban pregled endorkinologa; u protivnom, javite se endorkinologu.

      Što se tiče ultrazvučnog nalaza, prisusstvo nodusa od 4mm,čak i  kada je i visoko suspektan, TR 5, odn ACR TI RADS 5, je indikacija za praćenje. Nije potrebna  punkcija, već kontrolni ultrazvuk za godinu dana.