Poštovani,

    Imam 24 godine. Godinama sam sumnjao da sa mojim hormonima nešto nije u redu, pa sam rešio da izvršim analize. Višestrukim i temeljnim pregledima kod specijaliste mi je ustanovljen Kallmann sindrom, a predlog lečenja je terapija zamene testosterona. Moj lekar je bio jako rezervisan, te nisam uspeo da saznam šta tačno predstavlja terapija, ima li nuspojave i koje su najčešće i ono meni najvažnije: da li se terapija koristi ceo život? Još uvek se mirim sa dijagnozom. Molim za pojašnjenje.

    Srdačan pozdrav, Andrej

    Odgovoreno: 01. 04. 2020.
    • Poštovani Andrej,

      s obzirom na kompleksnost vašeg stanja, terapija koja je preporučena služi tome da se testosteron (koji VI ne proizvodite u normalnim količinama) nadoknadi. Kao i svaka druga sintetska supstanca odnosno lek, postoji mogućnost da se usled upotrebe jave određeni neželjeni efekti, neki se javljaju češće a neki ređe, stoga preporučujem da se za ovo i za sva ostala pitanja koja imate opet posavetujete sa svojim endokrinologom. Ukoliko to nije moguće, uvek možete promeniti endokrinologa koji će Vas saslušati i posaveti kako treba. S obzirom na vanredno stanje i trenutnu epidemiološku ssitaciju u našoj zemlji, molim Vas da sve konsultacije i preglede obavljate nakon završetka vanrednog stanja,a do tada hvala što ostajete kod kuće.

      Pozdrav

      dr M. Nikolić