1. Znojenje dlanova

    Pitanje broj: #1473

    Problem mi predstavlja preterano znojenje dlanova. To mi stvara takve neprijatnosti prilikom rukovanja, pa mi se čini da se posle toga više znoje. Posebno je znojenje izraženo u letnjem periodu, ali se dešava i kada su hladniji dani.  Da li mi mozete preporuciti neki savet kako bi se rešio ovog po mene velikog problema i šta da preduzmem i kome da se obratim ukoliko je potrebno da uradim neke analize?

    Odgovoreno: 26. 10. 2007.
    • Kao endokrinolog, ne bih mogla da navedem ni jedno oboljenje koje je praćeno znojenjem dlanova osim ubrzanog rada štitaste žlezde, koje pored obilnog znojenja daje i čitav niz drugih tipičnih simptoma i znakova koji bi vas do sada svakako već odveli lekaru, tako da mogu da zakljucim da se kod vas svakako ne radi o nekoj bolesti vecć verovatno o vašoj osobenoj karakteristici koja osim što vama smeta, ne predstavlja neki teži poremecaj.Kao sto postoje dezodoransi protiv znojenja, pretpostavljam da postoje i kreme za ruke sa takvim delovanjem te se raspitajte i pokušajte tako da to smanjite. Moguće da to možda ima veze i sa vašim psihičkim aspektom(veća napetost, preopterećenost poslom i sl.) te razmislite i o tome jer bi u tom slučaju konsultacija psihijatra bila možda od koristi.

      Ass.dr Milena Velojic Golubovic